Dlaczego powinno się zrobić inspekcję nieruchomości przed kupnem i co w czasie inspekcji jest sprawdzane

Dlaczego powinno się zrobić inspekcję nieruchomości przed kupnem

 

Kupno nieruchomości, jest często, jednym z największych wydatków dlatego powinno się zrobić inspekcję aby ustrzec się przed nieprzewidzianymi, często bardzo kosztownymi wydatkami na naprawę lub wymianę, które mogą wyniknąć po kupnie domu (np. kosztowna naprawa fundamentów, wymiana pokrycia dachu czy instalacji elektrycznej). Na podstawie inspekcji i raportu można podjąć prawidłową decyzję dotyczącą kupna domu. Jeżeli dom, który masz zamiar kupić, ma jakies usterki to inspekcja i raport mogą Ci pomóc w następujących negocjacjach z właścicielem domu:

 1. Jeżeli usterki są zbyt kosztowne i właściciel domu nie chce ich częsciowo lub całkowicie naprawić lub dać Ci kredyt na naprawy, to możesz się wycofać z kontraktu i otrzymać zwrot zaliczki.
 2. Właściciel może dać Ci kredyt na naprawę lub wymianę uszkodzonych lub nie działających elementów domu.
 3. Właściciel może zobowiązać się do naprawy lub wymiany uszkodzonych lub nie działających elementów domu aby doprowadzić do transakcji sprzedaży.
 4. Jeżeli dom jest sprzedawany w takim stanie jakim jest (as is – np. sprzedaż bankowa) to na podstawie raportu będziesz wiedzieć co trzeba wymienić lub naprawić, ile będą kosztowały naprawy lub wymiany uszkodzonych lub nie działających elementów i czy kupno będzie korzystne.
 5. Nawet jeżeli inspektor znajdzie jakiś poważny problem, to wcale nie znaczy że dom nie nadaje się do kupna. Kupno może być dalej korzystne, jeżeli otrzyma się odpowiedni kredyt na naprawy. Oczywiście jeżeli właściciel nie zgodzi się na danie kredytu na naprawy i kupno nie będzie ekonomicznie opłacalne, to zawsze można wycofać się z kontraktu.

Co w czasie inspekcji jest sprawdzane

 

Inspekcja domu polega na sprawdzeniu stanu i działania dostępnych elementów, urządzeń i instalacji. W czasie inspekcji są sprawdzane nastepujące elementy:

 • Grunt/działka – sprawdzenie nachylenie gruntu w stronę domu, stan chodników, podjazdów, ogrodzeń, bram, patia, decki i balkony.
 • Sciany zewnęrzne domu – sprawdzenie ścian, rodzaje ścian (drewniany, metalowy lub plastikowy siding, stucco, cegła).
 • Fundamenty– sprawdzenie stanu fundamentów, rodzaje fundamentów (plyta betonowa, crawlspace, basement „piwnica”), materiał z jakiego zrobione fundamenty (lany beton, pustaki betonowe etc.).
 • Struktura – sprawdzenie podłóg i elementów podtrzymujących (beams, joists, posts/piers, footings), ścian i sufitów.
 • Dach – sprawdzenie stanu pokrycia dachu (asphalt shingles, wood shingles and shakes, metal etc.) i struktury dachu (ridges, rafters, trusses, knee walls, roof decking etc.), elementow odprowadzajacych wodę (flashings) i rynien.
 • Strych – sprawdzenie wentylacji i izolacji.
 • Hydraulika – sprawdzenie drenów, wentylacji kanalizacji, rur doprowadzjących wodę, zaworów, boilera (termostat, zawór bezpieczeństwa, zawory wodne i połączenia rur). Sprawdzenie instalacji
  gazowej, pomp do wód gruntowych i ścieków (sump and ejector pumps) studni (pomp i zbiorników na wodę).
 • Ogrzewanie – rodzaje ogrzewania (wodne, parowe, nawiewowe i elektryczne), installacja gazowa i elektryczna. Sprawdzenie działnia poszczególnych elementów, bezpieczeństwo i wiek, sprawdzenie nawilżacza powietrza, kanałów nawiewowych, kominów i kominków.
 • Ochładzanie – sprawdzenia stanu, wieku, izolacji, wydajnosci, kompresora, drenażu i kondensacji.
 • Elektryka – sprawdzenie przewodów doprowadzjących prąd do domu, panela elektrycznego, bezpieczników/korków, głównego bezpiecznika (rodaj – 60/100 lub 200 amperow). Sprawdzenie przewodów, lamp, wyłącznikow, gniazdek i puszek elektrycznych.
 • Wnętrze – sprawdzenie drzwi, okien, wewnętrznych ścian, podłóg, sufitów, schodów i poręczy.
 • Garaż– sprawdzenie elektryki, drzwi, okien, podłóg, ścian, dachu i rynien.
 • Kuchnie i łazienki – sprawdzenie hydrauliki (dreny i rury wodne, wanny, toalety i zlewy), elektryki (przewody, gniazdka „GFCI”, wyłączniki).
 • Urzadzenia domowe – sprawdzenie pralek, suszarek, lodówek, kuchenek, systemów wentylacyjnych i kuchenek mikrofalowych.
 • Wycena kosztów naprawy lub wymiany